Április 1-jétől az Arcanum Digitális Tudománytár honlapján elérhető a Zsaru Magazin jogelődjének számító Magyar Rendőr című lap újabb húsz évfolyama. A lap belső terjesztésű, a belügyi állomány tájékoztatását szolgáló kiadvány volt, több mint 50 ezer példányban jelent meg, olvasói köre pedig ennek többszörösét tette ki. 1947-től egészen 1991-ig működött, az Arcanumra most 1964 és 1985 közötti lapszámokhoz lehet hozzáférni. Egy-két hiányos félévtől eltekintve teljes évfolyamokról van szó. A korszak egyetlen képes rendőrségi lapja gyakorlatilag lefedte ennek az időszaknak a rendészeti sajtóját, ezért a kutatóknak és úgy gondolom, hogy az átlag olvasó számára is óriási dolog, hogy mostantól digitálisan is elérhető.
A húsz évnyi, évfolyamok szerint bekötött lapokhoz véletlenül jutottam hozzá, és azonnal az jutott eszembe, hogy az anyagot közkinccsé kell tenni. (Nekem egyébként jelenleg ez a kutatási témám a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Doktori Iskolájának doktorandusz hallgatójaként, ezért különösen örültem.)
A gyűjtemény Semjéni József hagyatékából való. Az ő fia, Semjéni János ajánlotta fel az anyagot. Elmondta, hogy édesapja MÁV dolgozó volt, a Debreceni MÁV Igazgatóság Katonai Osztályon dolgozott. Tűzvédelmi vezető és a Fegyveres Biztonsági Őrség parancsnoka volt, így járt neki hivatalosan a Magyar Rendőr újság. (János elmesélte azt is, hogy 1985-ben vette át édesapja munkájából a tűzvédelmet és ő kapta meg hozzá a veszélyes áru ellenőrizetlen szabadba jutás megelőzési elhárítási feladatokat.)
A lapszámokban – mint ahogyan az az Arcanum hatalmas előnye – ún. szabadszavas kereséssel lehet kutakodni. Erre most csak egy egyszerű, az Élet elleni bűncselekmények tematikájába illeszkedő példát hoznék. Ha a keresőbe beírom, hogy Molnár Henrik, akkor a harmadik találat annak a hárshegyi gyerekgyilkosnak a bűncselekménye lesz, akiről a Gyilkosság a panel tetején című kötetem nyolcadik fejezete szól. Beírhattam volna éppen azt is, hogy "rendőrcsaládok".
Próbálják ki!